چگونه در سيلاب اطلاعات شنا کنيم و غرق نشويم؟

۲۴ بهمن ۱۳۹۶ الکتریک

یادداشتی از به همراهستاني پژوهشگر علوم ارتبه همراهطات اجتماعي؛

سعي کنيد، دريافت اخبه همراهر را به اينترنت منحصر نکنيد. گاهي به خيابه همراهن برويد و ببينيد مردم چه مي‌گويند. همچنين براي شکستن سوگيري در دريافت خبر، سعي کنيد روزنامه يا مجله‌اي را انتخاب کنيد که تاکنون نخوانده‌ايد يا پادکستي را در اينترنت گوش کنيد که ديدگاه‌هاي مخالف شما را عرضه مي‌کند. سواد رسانه‌اي به شما ياد مي‌دهد نگرش انتقادي داشته به همراهشيد و هر خبر را به همراه تحليل خود دريافت کنيد.

 چگونه در سيلاب اطلاعات شنا کنيم و غرق نشويم؟

 

در جهان بيش از سه‌ميلياردو ۹۴۹ ميليون نفر، کاربر اينترنت هستند. مغز انسان سوت مي‌کشد، وقتي مي‌شنود که در هر دقيقه، بيش از ۲۶ ميليون متن، يعني هر روز ۳۳ ميليارد متن، در فضاي مجازي ارسال مي‌شود. هر روز صدها ميليون نفر، به همراه موبه همراهيل خود عکس و فيلم مي‌گيرند يا متن ارسال مي‌کنند. روزانه بيش از ۴۹۱ ميليارد ايميل، بين افراد رد و بدل مي‌شود. همه‌چيز در حال ثبت و ضبط هست. دولت‌ها، نهادها، شرکت‌ها و اشخاص، هر ساعت، صدها ميليون ديتا و اطلاعات جديد، توليد مي‌کنند و هر سال که مي‌گذرد، ۴۱ درصد به اطلاعات ذخيره‌شده قبلي اضافه مي‌شود.

بشر امروز به همراه اقيانوسي از اطلاعات مواجه هست و به همراهيد به‌جاي غوطه‌ورشدن در اين اقيانوس، به همراه نحوه شنا‌كردن درون آن آشنا شود. حيرت‌آور هست بدانيد که ۰۱ درصد از داده‌هاي موجود در جهان، تنها در دو سال گذشته ايجاد شده هست. امروز کاربران، در هر دقيقه ۵۷۶ هزار به همراهر تویيت مي‌کنند و ۵۷ هزار عکس در اينستاگرام مي‌گذارند. هر روز بيش از چهار ميليون ساعت محتوا در يوتيوب به همراهرگذاري مي‌شود. مردم در هر دقيقه، سه‌ميليون‌و ۷۱۱ هزار جست‌وجو در گوگل انجام مي‌دهند؛ يعني هر روز، پنج‌ميليارد‌و ۳۱۱ ميليون جست‌وجو!

آمار نشان مي‌دهد در سال ۳۱۲۸ ميلادي، ميزان داده‌هاي تلفن همراه، بيش از هشت اگزابه همراهيت بوده هست. بد نيست بدانيد هر اگزابه همراهيت معادل ۴۷ هزار سال تصوير ويدئويي به همراه کيفيت HD محاسبه مي‌شود. هر اگزابه همراهيت معادل هزار پِتابه همراهيت، هر پتابه همراهيت معادل هزار ترابه همراهيت و هر ترابه همراهيت معادل هزار گيگابه همراهيت هست. پيش‌بيني کرده‌‌اند که توليد اطلاعات تا هفت سال ديگر، يعني سال ۳۱۳۶، به ۲۷۴ زِتابه همراهيت خواهد رسيد. هر زِتابه همراهيت، معادل هزار اگزابه همراهيت هست و به همراه حجم ۳۶۱ ميليارد DVD برابري مي‌کند!

توانا بود هرکه دانا بود

بشر در تاريخ بيولوژيکي خود، تغييري نکرده، اما جامعه انساني به همراه مهار اطلاعات و دانش در قالب فناوري‌هاي مختلف، دستخوش تغييرات بزرگي شده که نظام ارزشي، ساختارهاي قدرت و روال جاري زندگي را تحت تأثير قرار داده هست. متفکران اجتماعي معتقدند جامعه آينده ميان کساني که در واقعيت مادي يا واقعيت مجازي زندگي مي‌کنند، تقسيم مي‌شود و به سمت آشفتگي و به‌هم‌ريختگي بي‌سابقه‌اي مي‌رويم که پيش از يافتن يک تعادل جديد، انسان‌ها را دچار رنج زيادي خواهد کرد. در اين ميان، رنج و محنت آنهايي که بهره کمتري از دانش و اطلاعات و فناوري برده‌اند، بيشتر خواهد بود.

پس تلاش کنيد جزء افرادي به همراهشيد که فناوري‌هاي جديد را راحت مي‌پذيرند و از آن هستفاده مي‌کنند. راجرز، پژوهشگر سرشناس عرصه ارتبه همراهطات، مردم را براساس ميزان هستقبه همراهلي که از نوآوري مي‌کنند، به پنج گروه تقسيم کرده هست. اول نوآوران که پنج درصد جامعه هستند؛ افراد جسور و خطرپذيری که بيش از بقيه علاقه‌مند به آزمايش انديشه‌هاي جديد هستند. اينها بيشتر به تکنولوژي مي‌پردازند و بيشتر براي پذيرش چيزهاي جديد سعي مي‌کنند. دوم، اقتبه همراهس‌گران اوليه، ۲۱ درصد جامعه هستند. سريع و آگاهانه سازگار مي‌شوند.

سوم، اکثريت اوليه، ۵۱ درصد جامعه را تشکيل مي‌دهند؛ افرادی به همراه فکر و نکته‌سنج که در تصميم‌گرفتن ملاحظه‌کار هستند و به همراه احتياط عمل مي‌کنند. چهارم، اکثريت متأخر، به همراهز ۵۱ درصد جامعه هستند؛ افراد مُردد و شکاک که به‌خاطر ضرورت‌هاي اقتصادي يا افزايش فشارهاي محيطي و اجتماعي، نوآوري را مي‌پذيرند. دست آخر، گروه پنجم، عقب‌ماندگان که پنج درصد از افراد جامعه را تشکيل مي‌دهند؛ اشخاص سنت‌گرا و وابسته به محيط زندگي که اغلب گوشه‌گير بوده و در گذشته سير مي‌کنند. آنها به هر نحو ممکن، از هرگونه نوآوري فراري هستند.

شما جزء کدام گروه هستيد؟ اگر مي‌خواهيد در زندگي پيشرفت کنيد، خودتان و فرزندانتان، به همراه فناوري سازگار شويد و دست‌کم جزء دو گروه اول به همراهشيد. از هزينه‌کردن براي نوآوري نهراسيد. فناوري‌ها را نياز لوکس خانواده تلقي نکنيد. براي انسان امروزي، داشتن موبه همراهيل به همراه برترين تکنولوژي و اينترنت دائم پُرسرعت، نياز اوليه و اساسي هست. اگر زماني خوراک و پوشاک، نياز اول انسان بود، امروز هم‌تراز به همراه آن، تأمين ابزارهاي ارتبه همراهطي حضور در فضاي مجازي و بهره‌گيري از دانش و اطلاعات، حرف اول را مي‌زند. پارسال در سفر مشهد، پاي منبر روحاني جواني نشستم که به جاي تکيه بر حافظه و کلام في‌البداهه، تبلتي در دست داشت و از آن هستفاده مي‌کرد و خطابه‌اش پُرمحتوا، جذاب، غني و البته تأثيرگذار بر مخاطب بود.

شناگري در سيلاب اطلاعات، مهارت هست

مهارت شناگري در سيلاب اطلاعات، آموختني هست. گام اول آن هست که در خود اشتياق به يادگيري فناوري را تقويت کنيد. مهارت‌هاي اوليه کار به همراه کامپيوتر را به‌صورت کلاسي ياد بگيريد. آموختن به شيوه آزمون و خطا، فرصت‌هاي بسياري را از شما مي‌گيرد. يادگيري کلاسي، ذهنتان را نظام‏مند می‌کند. يادگيري ويندوز، ورد، اکسل و اندرويد، سرعت و مهارتتان را در کار به همراه وسايل مختلف فناورانه، بيشتر مي‌کند.

وقتي وسيله جديدي تهيه مي‌کنيد، امکانات مختلف و متنوع آن را ياد بگيريد. به‌جاي آنکه از ديگران تقاضا کنيد که کاري را برايتان انجام دهند، تنبلي نکنيد، يک به همراهر آن را ياد بگيريد و تمرين کنيد تا نيازمند ديگران نبه همراهشيد. اين يادگيري برايتان مزيت اقتصادي هم دارد. همين گوشي‌هاي هوشمند که ما داريم، صدها عملکرد برايش طراحي شده هست که اغلب ما از چهار، پنج امکان آن بهره مي‌بريم.

هفته پيش، در فرودگاه مهرآبه همراهد، من مسافراني را ديدم که براي رسيدن به مقصدشان چند گزينه داشتند. براي مسير من که محله شهران بود، تاکسي فرودگاه، مبلغ ۴۱ هزار تومان طلب مي‌کرد. آنهايي که نمي‌توانستند از طريق موبه همراهيل خود تاکسي بگيرند، مجبور بودند آن پول را پرداخت کنند.  

هزينه همين مسير، در تاکسي اينترنتي ۲۶ هزار تومان بود؛ اما آنهايي که مهارت بيشتري داشتند، چند اپليکيشن تاکسي را به همراه هم مقايسه کردند و رقم پايين‌تر را که ۲۲ هزار تومان براي همين مسير بود، پرداختند. پس مهارت بيشتر، سود بيشتري برايتان خواهد داشت.

يکي ديگر از موارد واجب براي يادگيري، مهارت جست‌وجوي اطلاعات در اينترنت هست. براي موفقيت در مهارت اطلاعات، لازم هست در اين کار، تبحر ويژه داشته به همراهشيد. راهبرد جست‌وجو، عبه همراهرت از فرايندي هست كه به همراه آن فايلي را جست‌وجو مي‌کنيد تا مدارك متناسب به همراه نيازتان را شناسايي کنيد. اين مدارك براساس مجموعه‌اي از معيارهايي كه مطرح مي‌كنيد، به همراهزيابي مي‌شوند. پس جست‌وجوگر اطلاعات براي به همراهزيابي به همراهيد بر فنون خاص اينترنت متكي به همراهشد. موتورهاي جست‌وجو مثل گوگل، امکانات بسيار متنوعي براي جست‌وجوي دقيق عبه همراهرت، محدود‌كردن يك جست‌وجو به بخش خاصي از ركورد، نزديك‌يابي واژه‌ها، ايجاد محدوديت زماني، منطقه‌اي، زبه همراهني و نظاير آن دارد که براي شناگري در سيلاب اطلاعات، به همراهيد آموخته شوند.

زبه همراهن انگليسي را خوب ياد بگيريد

يادگيري زبه همراهن انگليسي را که زبه همراهن ارتبه همراهطي ميان مردم دنيهست، در اولويت کاري خود قرار دهيد. يک نفر از هر پنج نفر در جهان، مي‌تواند به زبه همراهن انگليسي صحبت کند. زبه همراهن غالب در اينترنت انگليسي هست و بيش از ۸۱ درصد وب‌سايت‌ها به اين زبه همراهن هستند.

 

کار به همراه ابزاري نظير کامپيوتر و انواع نرم‌افزارها، مستلزم دانستن زبه همراهن انگليسي هست. بسياري از منابع دانشگاهي به زبه همراهن انگليسي هست و در پژوهش‌ها و تحقيقات، اين زبه همراهن کاربرد بسياري دارد.

خوشبختانه به همراه وجود بي‌مهري در نظام آموزشي، خانواده‌ها آموزش زبه همراهن فرزندان‌شان را جدي گرفته‌‌اند و نسل جديد، تسلط خوبي بر زبه همراهن انگليسي دارد. البته يادگيري اين زبه همراهن نسبت به ساير زبه همراهن‌ها آسان‌تر هست. دانستن زبه همراهن انگليسي سبب افزايش اعتماد‌به‌نفس مي‌شود؛ چراکه خود يک مهارت مهم هست. محققان دريافتند که يادگيري زبه همراهن، کمک بسياري به تقويت نيم‌کره رهست مغز مي‌کند و قدرت خلاقيت و نوآوري را افزايش مي‌دهد و همچنين سبب افزايش انعطاف‌پذيري ذهن و قدرت حافظه مي‌شود. اگر زبه همراهن‌تان چندان خوب نيست، اپليکيشن ترجمه گوگل کارتان را تا حد زيادي راه مي‌اندازد.

هدفمند به همراهشيد؛ بي‌هدف نه

شناگري هدفمند در اقيانوس اطلاعات، راز موفقيت هست. گروه زيادي در اينترنت، فقط دست‌وپا مي‌زنند؛ ولي گروهي هم هستند که مي‌دانند چگونه از اين اقيانوس، مُرواريد صيد کنند. اغلب ما روزانه ساعت‌ها در اينترنت گشت‌وگذار مي‌کنيم؛ اما آيا به اين گشت‌وگذارها به چشم ايجاد مزيت نگاه کرده‌ايم؟ در اينترنت به شکل هدفمند به دنبه همراهل يافتن مطلب به همراهشيد تا اين کار براي شما مزيت ايجاد کند.

مثلا اگر شما فروشگاه کفش داريد، به همراهيد در پي اطلاعاتي به همراهشيد که فروش‏تان را بيشتر کند و در مصاف به همراه رقبه همراه برايتان مزيت داشته به همراهشد. اگر مکانيک خودرو هستيد، دنبه همراهل اطلاعاتي به همراهشيد که مهارت فني شما را از ديگران بيشتر و مشتريان‌تان را چند برابر کند؛ ضمن آنکه در فضاي مجازي به همراه صاحبه همراهن خودروها در ارتبه همراهط هستيد و اين ارتبه همراهط، چسبندگي مشتري را به دنبه همراهل دارد. اگر مهندس ساختمان هستيد، در پي اطلاعاتي به همراهشيد که در دنيا صنعت ساختمان را متحول کرده و اين اطلاعات، هزينه‌هاي شما را در ساختمان‌سازي کاهش مي‌دهد و کيفيت کارتان را بيشتر مي‌کند.

خلاصه در هر شغل و حرفه‌اي که هستيد، اطلاعات را هدفمند هستفاده کنيد. من اشخاصي را مي‌شناسم که به شکل هدفمند دربه همراهره يک موضوع تحقيق کرده، کارگاه‌هاي آموزشي گران‏قيمتي تهيه مي‌کنند که مواد اوليه‌ آن، به صورت ‌رايگان از اينترنت تأمين شده هست يا مطالب خنده‌دار و سرگرم‌کننده تهيه و به همراه آنها کانال‌هاي پُرمخاطب تلگرامي درست کرده‌‌اند و از درآمد آگهي آن کانال، ارتزاق مي‌کنند.

فعال به همراهشيد؛ منفعل نه

اطلاعات توليد کنيد. دربه همراهره کارتان و توانمندي خودتان بنويسيد. فعال به همراهشيد. دربه همراهره مطالبي که مي‌خوانيد، نظرتان را بنويسيد و کامنت بگذاريد. در اينترنت منفعل نبه همراهشيد. اين کار اعتمادبه‌نفس شما را بيشتر مي‌کند و به کنشگری فعال تبديل مي‌شويد که اثرگذار هست. آنهايي که مصرف‌کننده صرف اطلاعات مي‌شوند، کمتر نفع مي‌برند؛ پس در کنار هستفاده از اطلاعات، خودمان هم به همراهيد اطلاعاتی را به وجود آوريم.

هر نوع توانمندي، مهارت، قابليت و مزيتي که داريد، دربه همراهره آن اطلاع‌رساني کنيد. محصولات خود را به نمايش بگذاريد. دربه همراهره کارايي خود بنويسيد. اگر شغل مشخصي داريد، وب‌سايت ايجاد کنيد. يک پژوهش نشان مي‌دهد بيش از ۹۵ درصد کاربران معتقد بودند که کسب‌وکارهاي کوچک اما داراي وب‌سايت، براي مشتريان، قابل‌اعتمادتر از شرکت‌هاي بزرگي هستند که در اينترنت حضور ندارند. همچنين طبق اين آمار، جالب هست بدانيد ۷۶ درصد مشتريان، احساس اعتماد بيشتر به شرکت‌هايي داشتند که از ايميل اختصاصي به همراه نام برند خود هستفاده مي‌کردند.

تحقيقات نشان مي‌دهد ۹ نفر از هر ۲۱ نفري که در اينترنت در جست‌وجوي محصول يا خدمات مدنظرشان هستند، تمايل دارند از مجموعه‌هايي که در موقعيت محلي و جغرافيايي آنها قرار گرفته‌اند، خريد کنند. پس فعالانه از چنين امکان‌هايي بهره بگيريد. امروزه وجود سيستم‌هاي مديريت محتوا، مانند وُردپرس و جوملا، به‌روزکردن وب‌سايت‌ها را حتي از طريق موبه همراهيل، بسيار راحت کرده هست. منعطف‌‌بودن اطلاعات در وب‌سايت سبب مي‌شود مشتريان ارتبه همراهط بيشتري به همراه شما داشته به همراهشند و همين عامل موجب رونق چشمگير کسب‌و‌کارتان خواهد شد. يادتان به همراهشد بيش از ۲۶ هزار کسب و کار در ايران به صورت کاملا مجازي اداره مي‌شوند.

اطلاعات را طبقه‌بندي کنيد

نحوه نگه‌داشتن اطلاعات و سهولت به همراهزيابي آن در مواقع مورد نياز، اهميت بسياري دارد. ما روزانه به همراه اطلاعات بسياري سروکار داريم که بخشي از آن مربوط به فعاليت‌هاي کاري مهست.

بخشي ديگر مثل عکس و ويدئوي موجود در موبه همراهيل، مربوط به امور شخصي‌مان هست. براي آرشيو اطلاعات خود، تصور کنيد کُمد بسيار بزرگي داريد که قفسه‌هاي متعددي دارد و در هر قفسه، تعداد زيادي زونکن قرار گرفته و در داخل هر زونکن، اسناد قرار داده شده هست.

 

به همراه همين تصور، کُمد مجازي خود را بسازيد. روش ايجاد آرشيو اطلاعات بسيار ساده و راحت هست و آن را معمولا در دوره‌هاي آموزش کامپيوتر ياد مي‌دهند. اگر بلد نيستيد، آن را از افراد متخصص به صورت اصولي و درست ياد بگيريد. براي انتخاب محل نگهداشت اطلاعات، مي‌توانيد از روش‌هاي مختلف هستفاده کنيد. راه اول، ايجاد آرشيو در هارد کامپيوترتان هست؛ اما راه بهتر اين هست که از «هارداکسترنال» که وسيله‌اي براي آرشيو اطلاعات هست، هستفاده کنيد. اين هاردها به همراه ظرفيت‌هاي مختلف در به همراهزار موجود هست؛ برند معتبر و حجم مناسب آن را براي خود تهيه کنيد.

يک راه ديگر هم وجود دارد؛ گوگل‌درايو، مخزني به همراه ظرفيت ۲۶ گيگابه همراهيت فضاي رايگان در اختيار شما قرار مي‌دهد که فايل‌هايتان را در آن ذخيره كنيد. اين هم انتخاب خوبي هست و امنيت بسيار به همراهلايي دارد، هم اينکه شما قادر خواهيد بود در هرنقطه از دنيا، هر زمان به اطلاعات خود دسترسي داشته به همراهشيد. فايل‌هاي عکس، ويدئو و متن، همه پشتيبه همراهني مي‌شود. گوگل‌درايو يکي از بهترين سرويس‌هاي گوگل هست که يک فضاي ابري کاملا اختصاصي براي نگهداري، آپلود و دانلود انواع فايل‌هاي موردنظر در اختيارتان قرار مي‌دهد.

اطلاعات معتبر و اطلاعات نامعتبر

از زمان پيدايش اينترنت، «اعتماد» به عنوان يک عامل کليدي موفقيت، به رسميت شناخته شده هست. اما از جنبه منفي، اينترنت راه‌هاي جديدي هم براي توسعه گسترده و خطرناک اطلاعات جعلي و نامعتبر به همراهز کرده هست که ريشه‌کن‌کردن آن اگر غيرممکن نبه همراهشد، بسيار سخت هست. اکنون هر شخصي صرفا به همراه داشتن يک حساب کاربري معتبر و دسترسي به اينترنت، مي‏تواند اطلاعات را به همراهرگذاري کند.

 

همچنين اطلاعات موجود در اينترنت، هيچ فرايند تأييدي براي اطمينان از کيفيت اطلاعات، قبل از رسيدن به مخاطب عام را طي نمي‏ کند. پس اطلاعات نادرست در اينترنت به‌وفور وجود دارد و اعتماد به اطلاعات نادرست، نه‏تنها موجب تصميم‏گيري‏هاي اشتبه همراهه مي‏شود، بلکه مي‏تواند تأثير مهلکي بر جامعه داشته به همراهشد.

وقتي مصرف‏ کننده فعال به همراهشيم، اعتبه همراهر منبع اطلاعات، جنبه‏ حياتي پيدا مي‌کند. پس بهتر هست در مصرف اطلاعات، ديربه همراهور به همراهشيد؛ البته تندروي هست اگر بگويم فرض را بر اين بگذاريد که همه اطلاعات موجود در اينترنت دروغ هست، اما توصيه مي‌کنم به همراه ديربه همراهوري، روح پرسشگري و نگرش انتقادي خود را تقويت کنيد و پيگير اعتبه همراهر منبع اطلاعات به همراهشيد. مهم‌ترين سؤالي که هنگام دريافت اطلاعات از خود مي‌پرسيد، اين هست: آيا به اين منبع اطمينان دارم؟ اگر ما قادر به تشخيص اطلاعات معتبر از نامعتبر نبه همراهشيم، پايه‌هاي تصميماتمان سست خواهد شد.

اخبه همراهر درست و اخبه همراهر جعلي

پديده «اخبه همراهر جعلي» يا «فيک‌نيوز» و اثرات روزافزون آن در زندگي ‏اجتماعي‏ فناورانه انسان امروزي، اهميت اعتماد مخاطب به محتواي رسانه‌ها را برجسته کرده هست. خبر بدون منبع، سنديت ندارد و از اقناع مخاطب به همراهزمي‏ماند. منابع سست و بي‏پايه نيز به اعتبه همراهر رسانه لطمه مي‏زنند. اکنون به همراه گرايش فزاينده به رسانه‌هاي اجتماعي و تعدد به همراهلاي مجاري توليد و انتشار خبر، مخاطبه همراهن به همراهيد به همراه وسواس بيشتري در پي کسب خبرهاي موثق بر‏آيند.

توصيه مي‌کنم، اخبه همراهر روزانه خود را از رسانه‌هايي تهيه کنيد که اعتبه همراهرشان براي شما اثبه همراهت شده هست. اغلب مردم، اخبه همراهر را از کانال‌هاي تلگرامي به دست مي‌آورند. اگر شما هم اخبه همراهر را از اين طريق دريافت مي‌کنيد، چند کانال خبري که ترجيحا همسو نبه همراهشند، انتخاب کنيد و از کانال‌هايي که اخبه همراهرشان را به همراه سوگيري و تعصب آلوده مي‌کنند، بپرهيزيد.

 امروزه شناسايي و مقابله به همراه انتشار اخبه همراهر جعلي، به يک چالش مهم جهاني تبديل شده هست. چندي‌پيش، مسئولان شبکه فيس‏بوک، يک کمپين سه‌روزه براي هشداردادن به کاربران ۲۵ کشور جهان، در مورد به‏اشتراک‏گذاري محتوا بدون داشتن منشأ آن ترتيب دادند.

 

دولت آلمان هم پيش‏نويسي قانوني تصويب کرد مبني بر جريمه ۶۱ميليون‌يورويي، براي شرکت‏هايي که از حذف اخبه همراهر دروغ و مطالب نفرت‏پراکن در سايت‏هاي اينترنتي خودداري مي‏کنند. گوگل نيز يک برچسب «بررسي محدود واقعيت»، براي اطلاع کاربران در مورد نتايج جست‌وجو در سايت خود به‏روزرساني کرده هست. همه اينها نشان‌دهنده حساسيت موضوع اعتبه همراهر اطلاعات و منبع خبر هست.

سعي کنيد، دريافت اخبه همراهر را به اينترنت منحصر نکنيد. گاهي به خيابه همراهن برويد و ببينيد مردم چه مي‌گويند. همچنين براي شکستن سوگيري در دريافت خبر، سعي کنيد روزنامه يا مجله‌اي را انتخاب کنيد که تاکنون نخوانده‌ايد يا پادکستي را در اينترنت گوش کنيد که ديدگاه‌هاي مخالف شما را عرضه مي‌کند. سواد رسانه‌اي به شما ياد مي‌دهد نگرش انتقادي داشته به همراهشيد و هر خبر را به همراه تحليل خود دريافت کنيد.

والدين و نهادهاي آموزشي

نظام آموزشي ما کهنه و فرسوده هست و نياز جدي به تحول بزرگ دارد. کارهايي انجام شده، اما اصلا کافي نيست. وقتي مي‌گوييم ۹۰ درصد اطلاعات موجود در جهان در دو سال اخير توليد شده، به اين معني هست که اتفاق بسيار مهمي در دنيا حادث شده و نظام آموزشي، به همراهيد خط مشي خود را متناسب به همراه آن تغيير دهد. والدين مراقب به همراهشند، فرزندان خود را مانند متولدين دهه ۸۱ و ۹۱ که فقط بلدند امتحان بدهند و تست بزنند، به همراهر نياورند؛ اينها مدارج آموزشي را طي مي‌کنند و به همراهلاترين مدارک دانشگاهي را به دست مي‌آورند، اما صرفا براي پشت‌ميزنشيني تربيت شده‌اند.

‌دانش‌آموز و دانشجوي قرن بيست‌ويکم، به همراهيد مسلط به اطلاعات به همراهشد. ياد بگيرد چگونه و از کجا اطلاعات را هستخراج و چگونه از آن هستفاده اقتصادي کند. مدرسه و دانشگاه به همراهيد راه درست خدمت‌کردن به جامعه، همراه به همراه نحوه کسب درآمد از اطلاعات را ياد دهد. جهان آينده بر مدار اطلاعات مي‌چرخد و اگر همين مسير نادرست را پيش برويم، شکاف عميق‌تري ميان ما و ممالک پيشرفته و در حال پيشرفت، ايجاد خواهد شد که جبران آن بسيار سخت خواهد بود.

 نيل به اين هدف، مستلزم يک انقلاب آموزشي و ارتبه همراهطي هست. تغيير رويکرد معلمان و هستادان از «آموزش مخزني» که همه چيز بر پايه حفظ و تکرار هستوار هست، به «آموزش اطلاعات‌محور» که بر پايه کشف، آناليز، توليد و به‌کارگيري اطلاعات قرار دارد، انرژي فوق‌العاده‌اي مي‌طلبد و تنها به همراه اراده بزرگ سياسي و تحول عميق در نظام آموزشي و البته زمينه‌سازي رسانه‌اي، قابل حصول هست.

 در اين مسير، بهتر هست کشورهايي مثل هند، برزيل و چين که توجه ويژه به اطلاعات را در برنامه‌هاي خود لحاظ کرده و موفقيت‌هاي بزرگي به دست آورده‌اند، الگو قرار دهيم و ضمن بومي‌سازي آن، سمت و سوي آموزش را به مسير درست و کارآمد هدايت کنيم. وظيفه تاريخي مهست که به نسل نورسته کشور، شناگري اثربخش در اقيانوس اطلاعات را بياموزيم و مراقب به همراهشيم سيلاب اطلاعات ما را به همراه خود نبرد.

 

*قادر به همراهستاني، پژوهشگر علوم ارتبه همراهطات اجتماعي

دانلود آهنگ مسعود صادقلو ما به هم میایم