هشدار به شرکتهای آلمانی برای فروش قطعات موشک!

۲۱ مهر ۱۳۹۶ الکتریک

افشای اسنادی از سازمان اطلاعات آلمان علیه ایران؛

رویترز مدعی شده نهادهای امنیتی آلمان هشدار دادند که ایران همچنان تلاش می‌کند به همراه سرپیچی از قوانین و ممنوعیت‌ها، قطعاتی را بخرد که کارکرد دوگانه دارند تا بتواند از آنها در برنامه موشکی خود هستفاده کند.

هشدار به شرکتهای آلمانی برای فروش قطعات موشک! 

 

به گزارش مهدی الکتریک،خبرگزاری رویترز روز چهارشنبه ۱۹ مهر گزارش داد که به اسنادی از سازمان اطلاعات داخلی آلمان (بی‌اف‌وی) دراین به همراهره دست پیدا کرده که نشان می‌دهد این سازمان به شرکت‌های آلمانی اخطار داده که به‌رغم رفع برخی تحریم‌های ایران، همچنان فروش برخی تکنولوژی‌ها به این کشور غیرقانونی هست.

در بخشی از این اسناد آمده هست: «شایان ذکر هست که ایران همچنان بر ادامه برنامه موشکی جاه‌طلبه همراهنه خود اصرار دارد در حالی که این برنامه و تکنولوژی‌ مربوط به آن مشمول رفع تحریم‌ها نمی‌شود».

این سند همچنین می‌گوید که به خاطر «حوادث اخیر» چنین اخطاری به شرکت‌های آلمانی داده شده هست، اما هیچ اشاره‌ای به جزییات این حوادث نمی‌کند.

دو روز قبل از این گزارش، زیگمار گابریل وزیر خارجه آلمان گفته بود که برلین نگران موقعیت ایران در خاورمیانه و برنامه موشکی آن هست. به همراه این حال گابریل تاکید داشت که ایران همچنان به توافق هسته‌ای وین پایبند بوده و هست.

رویترز می‌نویسد که سازمان اطلاعات داخلی آلمان در سند مورد اشاره عنوان کرده که نهادهای امنیتی این کشور دست به تحقیقات گسترده‌ای زده‌اند تا دریابند که ایران تا چه در حد در دور زدن قوانین موجود برای خرید تولیدات آلمانی به همراه کارکرد دوگانه پیش رفته هست.

این سازمان تابستان امسال گزارش داده بود که ایران دست از تلاش برای خرید اجناس مرتبط به همراه برنامه هسته‌ای خود برداشته، اما همچنان در جست‌وجوی اجناسی هست که می‌تواند در برنامه موشکی آن کاربرد داشته به همراهشد.

ایالت پرجمعیت و صنعتی نورد راین‌وستفالن آلمان نیز روز سه‌شنبه گزارشی مربوط به سال ۲۰۱۶ منتشر کرد که عنوان می‌کرد نهادهای امنیتی این ایالت در سال گذشته میلادی به ۳۲ مورد برخورده‌اند که ایران می‌خوهسته تجهیزاتی برای تولید سلاح بخرد که البته این رقم به نسبت سال ۲۰۱۵ که بیش از ۱۴۰ مورد بود به شدت کاهش یافته هست.

دانلود آهنگ مسعود صادقلو ما به هم میایم