هستفاده از میکروب روده برای درمان ام‌اس

۲۱ مرداد ۱۳۹۶ الکتریک

دانشمندان در آمریکا نوعی میکروب روده را کشف کرده‌اند که می‌توان از آن برای درمان بیماری‌های خارج از دستگاه گوارش هستفاده کرد.

این مطالعه حوزه جدیدی برای انجام تحقیقات پیرامون به همراهکتری‌هایی به همراهز می‌ کند که در دستگاه گوارش ساکن هستند.مدت‌های طولانی هست که به همراهکتری‌های زنده بدن برای کمک به حل مشکلات گوارشی، درمان اسهال و محاصره‌ به همراهکتری‌های مضری به کار می‌روند که ممکن هست موجب ابتلا به عفونت شوند.

به همراه این حال، همواره این تصور وجود داشته که این پروبیوتیک‌ها بر روی بیماری‌های خارج از دستگاه گوارش تاثیر ندارند؛ بنابراین دانشمندان کلینیک مایو در آمریکا سه گونه به همراهکتریی را بر روی موش‌های مبتلا به ام‌اس‌ آزمایش کردند و دریافتند که یکی از آنها بیماری‌های ایمنی را سرکوب می‌کند.

میکروب مورد مطالعه در این تحقیق Prevotella histicola نام دارد و از روده انسان کشت داده شد. زمانی که این میکروب به موش‌های مبتلا به ام‌اس‌ اعمال شد، موجب کاهش عملکرد دو سلولی شد که معمولا موجب التهاب می‌شوند. این میکروب در عین حال، به همراهعث تقویت گروهی از سلول‌ها مانند سلول‌های تی و سلول‌های دندریتیک شد که به همراه بیماری ام‌اس مبه همراهرزه می‌کنند.

مطالعه میکروبوم‌های ام‌اس، فقدان این میکروب را در بیماران مبتلا به این بیماری و همچنین افزایش حضور آن در روده هنگام درمان بیماران به همراه داروهای اصلاح‌کننده این بیماری را نشان می‌دهد.به گفته دانشمندان، این میکروب ممکن هست تاثیرات مشابهی روی بیماری‌های دیگر سیستم عصبی و بیماری‌های خودایمنی داشته به همراهشند.

چنانچه محققان بتوانند از میکروب‌های موجود در بدن خود انسان برای درمان بیماری‌هایی فراتر از روده هستفاده کنند، حوزه جدیدی در علم پزشکی شکل خواهد گرفت.جزئیات این دستاورد علمی در مجله Cell Reports منتشر شد.

دانلود آهنگ مسعود صادقلو ما به هم میایم