مقام سلطنت چه نقشی در اداره بریتانیا دارد؟

۳۱ اردیبهشت ۱۳۹۷ الکتریک

خاندان سلطنتی چه نقشی در اداره بریتانیا دارد؟

 

مهدی الکتریک: بریتانیا یا «پادشاهی متحد بریتانیا» که در ایران به اشتبه همراهه انگستان خطاب می‌شود کشوری مبتنی بر نظام حکومتی مشروطه پادشاهی و متشکل از انگلستان، اسکاتلند، ولز و ایرلند شمالی هست. ملکه الیزابت دوم به عنوان عالی‌ترین مقام کشور نه تنها در بریتانیا بلکه در ۱۶ کشور دیگر، که بخش بزرگی از مجموعه کشور‌های مشترک المنافع را تشکیل می‌دهند به عنوان «ریهست دولت» شناخته می‌شود.

ملکه بریتانیا دارای دو مقام اصلی ریهست دولت و رهبری ملت بریتانیا و بخش بزرگی از کشور‌های مشترک و منافع هست که به عنوان کشور‌های همسود نیز شناخته می‌شوند. مقام اول ملکه تقریبه همراه تشریفاتی می‌به همراهشد، اما مقام دوم وی رسمی‌تر هست. او در جایگاه نماد وحدت ملی، افتخارات، تاریخ و هویت مشترک در سرزمین‌های تحت سلطه هست.

در نظام مشروطه سلطنتی هر چند به شکل نمادین ملکه همچنان ریهست دولت هست و سوگند‌ها و شعار‌ها مبتنی بر «زنده به همراهد ملکه هست»، اما در واقع مقام اصلی اجرایی در بریتانیا نخست وزیر این کشور هست که قبل از نخست وزیری به همراهید رهبری حزب یا ائتلاف اکثریت پارلمانی را نیز بر عهده داشته به همراهشد تا از سوی ملکه برای وی فرمان نخست وزیری و تشکیل دولت صادر شود. نخست وزیر در واقع قدرتمند‌ترین شخص اجرایی در بریتانیهست و مجموعه وظایف و اختیارات وی عبه همراهرتند از: تعیین خط مشی‌های اصلی دولت، ریهست دولت، حرفگوی اصلی دولت، رهبر پارلمانی، انتخاب اعضای هیئت دولت، اعطای عضویت افراد در مجلس اعیان، تعیین قضات عالی‌رتبه و اسقف‌های اعظم کلیسای انگلیس. او همچنین فرماندهی کل نیرو‌های مسلح را به نیابت از ملکه برای اعلان فرمان جنگ و صلح در اختیار دارد.

دولتی پادشاهی به همراه سنت هزار ساله نظام مشروطه

 

در این نظام حکومتی، پارلمان به دو بخش اصلی تقسیم می‌شود: ۱- مجلس اعیان که منتخب ملکه هستند و قریب به ۸۰۰ نماینده از اشراف، روحانیون و سیاسیون به همراهتجربه را در بر می‌گیرد. ۲- مجلس عوام به همراه ۶۵۰ عضو که کار اصلی قانون گذاری و تشکیل دولت را بر عهده دارد. سازوکار انتخابی آن مبتنی بر نظام چند حزبی قائل به به همراهزی لیبرال دموکراسی و انتخابه همراهت آزاد و به همراه مشارکت احزاب رقیب هست که به دو دسته حزب یا ائتلاف حاکم به عنوان تشکیل دهندگان کابینه دولت و عمده‌ترین حزب مخالف دولت نیز اپوزیسیون می‌به همراهشد که کابینه دولت سایه را در مجلس تشکیل می‌دهد. هر عضو مجلس عوام تقریبه همراه نمایندگی ۷۰ هزار نفر از شهروندان بریتانیا را بر عهده دارد. مسئولیت‌های اصلی مجلس عوام را می‌توان در قانون گذاری، تحقیق و تفحص از دولت، نمایندگی دموکراتیک ملت، بحث و بررسی مسائل روز و خط مشی‌های دولت، نظارت بر دولت و پاسخگو کردن آن بر شمرد.

ریشه نظام پارلمانی در انگلستان به حدود ۱۰۰۰ سال قبل در دوران انگلوساکسون‌ها به همراهز می‌گردد. ویلیام نرماندی پادشاه وقت در سال ۱۰۶۶ میلادی یک سیستم فئودالی را بنا کرد، که در آن پیش از تصویب قانون حکومتی از نظرات شخصیت‌های صاحب نفوذ و کلیسا به همراهید اطلاع حاصل می‌شد. این ساختار در سال ۱۲۱۵ میلادی به همراه پذیرش «منشور کبیر» مشهور به مگنا کارتا توسط پرنس جان، به یک شورای سلطنتی رسمی تبدیل شد که شاه دیگر نمی‌توانست خودسرانه اقدام به خراج بندی و اخذ مالیات کند و پیش از هر اقدام اساسی او می‌به همراهیست نظر مساعد این شورا را کسب می‌کرد. این شورا بعد‌ها به تدریج به شکل پارلمان امروزی در آمد.

نکته جالب آنجهست که در بریتانیا تقریبه همراه تمام مسئولین اجرایی و قانون گذاران در روند‌های دموکراتیک و انتخابه همراهت مستمر و دوره‌ای از سوی مردم به شکل مستقیم یا غیر مستقیم برگزیده می‌شوند. در این رهستا شش نوع انتخابه همراهت برگزار می‌شود: انتخابه همراهت سراسری بریتانیا، انتخابه همراهت پارلمان‌ها و مجالس تفویضی، انتخابه همراهت پارلمان اتحادیه اروپا (تاقبل از برگزیت)، انتخابه همراهت محلی، انتخابه همراهت شهرداری‌ها و انتخابه همراهت کمیسر پلیس و جنایی.

دولتی پادشاهی به همراه سنت هزار ساله نظام مشروطه
نظام حکومتی در بریتانیا نیز مبتنی بر اصل تفکیک قوای منتسکیو هست و به سه قوه اصلی مقننه، مجریه (دولت) و قضاییه تقسیم شده هست. قوه قضائیه به عنوان سومین قوه اصلی دستگاه حکومتی انگلستان شناخته می‌شود و شخصیت‌های برجسته شورای قضایی از سوی مقام سلطنت و به همراه توصیه نخست وزیر تعیین می‌شوند. سایر قضات نیز از سوی دادستان کل انتخاب می شوند. به همراه حضور ملکه در پارلمان عالی‌ترین دادگاه در سطح کشور تشکیل می‌شود. مقام سلطنت هر چند در راس هرم نظام سیاسی قرار گرفته، اما همچنان جنبه تشریفاتی دارد. به همراه این وجود مقام سلطنت همچنان در این نظام دموکراتیک از سه امتیاز دانستن، مشاوره و هشدار برخوردار هست.

دانلود آهنگ مسعود صادقلو ما به هم میایم