کابل کامپیوتر

کابل کامپیوتر انواع مختلفی دارد که بیشتر آن‌ها معرف همه هستند.

کابل کامپیوترUSB

از بین انواع کابل کامپیوتر میتوان به کابل کامپیوتر مربوط به USB اشاره کرد و انواع مختلف دارد که یکی از آنها نوع A است. این کابل کامپیوتر این روزها همه جا دیده می‌شود. این مدل کابل کامپیوتر در واقع از USB 1 و نوع جدیدتر که USB 2 نام دارد تشکیل شده. کابل یو اس بی امکان انتقال اطلاعات و انرژی برای تامین برق مورد نیاز را به صورت همزمان فراهم میکند.

کابل کامپیوتر USB type B

این نوع کابل کامپیوتر معمولا برای متصل کردن لوازم جانبی کامپیوتر مانند پرینتر و اسکنر استفاده میشود.

کابل کامپیوترMini USB

همانطور که از اسم این کابل کامپیوتر مشخص است نسبت به اتصالات قبلی جای کمتری اشغال میکند و برای دستگاه های کوچک مانند اتصال گوشی موبایل یا دوربین دیجیتال استفاده میشود.

کابل کامپیوتر Micro USB

این کابل کامپیوترمدل کوچکتری نسبت به یو اس بی Mini است.

کابل کامپیوتر IEEE 1394

این مدل کابل کامپیوتر جایگزینی برای کابل USB محسوب می‌شود و توسط شرکت اپل به شهرت رسیده است. این اتصال سرعت انتقال اطلاعات بالایی دارد. مدل شش پین این اتصال امکان انتقال انرژی را هم دارد.

کابل کامپیوتر FireWire 800

نسبت به اتصال قبلی سریع تر است و در سال 2003 معرفی شده است. اما برای اتصال نیاز به کانکتورهای متفاوتی دارد که این کار استفاده آن را محدود کرده است.

کابل کامپیوترRJ45 

این کابل کامپیوتر نقش مهمی را در زندگی شبکه ای ما بازی میکند. البته از وقتی که قیمت مس گران شده این کابل ها هم به شدت گران شده اند. این کابل در بین عموم به نام «کابل شبکه» مشهور است. این کابل کامپیوتر به چند دسته بندی تقسیم میشود که مشهورترین آنها شامل Cat5 و Cat6  است. نوع Cat5 امکان انتقال اطلاعات را تا 100 مگابیت در ثانیه را دارد. و نوع Cat6 این امکان را تا 1000 مگابیت افزایش داده است.

کابل کامپیوتر eSATA

اسم این کابل کامپیوتر تازگی ها زیاد به گوش میخورد. اگر کامپیوتر رومیزی خود را اخیرا خریده باشید نوع اتصال هارد دیسک شما از نوع SATA است.

کابل کامپیوتر HDMI

این کابل کامپیوتر خیلی مهم است. همانطور که از اسمش مشخص است برای انتقال صوت و تصویر HD به کار میرود. تمام گجت های چند رسانه ای در حال مجهز شدن به این نوع اتصال هستند. از لپ تاپ‌ها گرفته تا تلویزیون های ال سی دی و دوربین های فیلمبرداری دیجیتال.

کابل کامپیوتر DVI

کابل کامپیوترDVIیک اتصال تصویری است که اغلب برای اتصال مانیتورهای LCD به کامپیوتر استفاده میشود.

کابل کامپیوتر DisplayPort

این کابل کامپیوتر برای اتصال بین کامپیوتر و مانیتور طراحی شده. اما هنوز به صورت عمده عرضه نشده است. این کابل علاوه بر سرعت بسیار بالای انتقال اطلاعات از DRM هم پشتیبانی میکند.