علاقه توتال فرانسه به حضور بی دردسر در ایران!

۲۴ آبان ۱۳۹۶ الکتریک

شرکت توتال فرانسه در تلاش هست تا در صورت نهایی شدن تحریم‌های یک جانبه آمریکا علیه ایران، بصورت قانونی و بی دردسر به فعالیت خود در ایران ادامه دهد.

AFP

 

به گزارش مهدی الکتریک، شرکت توتال فرانسه در تلاش هست تا در صورت نهایی شدن تحریم‌های یک جانبه آمریکا علیه ایران، بصورت قانونی و بی دردسر به فعالیت خود در ایران ادامه دهد.

پاتریک پویانه، مدیر عامل این شرکت به روزنامه بین‌المللی نفت گفته هست که توتال تبعات تصمیم دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا دربه همراهره به همراهزگرداندن تحریم‌ها علیه تهران را بررسی می‌کند و در صورتی که قوانین، این شرکت را از حضور در ایران منع کنند، توتال از این قوانین تبعیت خواهد کرد.

پویانه امروز به این روزنامه گفته هست: “اگر ایران به برجام متعهد هست و اگر اتحادیه اروپا، چین و روسیه بر این به همراهورند که توافق هسته‌ای در حال اجرهست؛ این به معنی آن هست که آمریکا به همراهید بطور یکجانبه تحریم‌ها را اعمال کند.”

او در عین حال گفته: “ما از جانب خود سعی می‌کنیم به همراه راحتی کار خود را دربه همراهره پروژه (فاز ۱۱ پارس جنوبی) ادامه دهیم که این اولویت مهست.”

اظهارات اخیر مدیر عامل توتال در حالی منتشر شده که او دیروز دوشنبه ۱۳ نوامبر (۲۲ آبه همراهن) در مصاحبه‌ به همراه شبکه خبری سی‌ان‌ان آمریکا از احتمال به همراهزنگری در پروژ‌ه‌های این شرکت فرانسوی در ایران در صورت نهایی شدن تحریم‌های یکجانبه آمریکا علیه تهران خبر داده بود.

این شبکه به نقل از آقای پویانه گفته بود: “ما در آمریکا کار می‌کنیم و در آنجا دارایی داریم؛ به تازگی در این کشور دارایی‌هایمان را زیاد کردیم.”

مدیر عامل توتال به سی‌ان‌ان گفته بود: “اگر به دلایل قانونی و تغییر رژیم تحریم‌ها نتوانیم پروژه های خود را در ایران انجام دهیم، به همراهید آن را دوبه همراهره بررسی کنیم.”

پویانه البته در تابستان امسال گفته بود “سرمایه‌گذاری در ایران ارزش خطر کردن را دارد”.توتال فرانسه اولین شرکت بزرگ نفتی غربی بود که به همراه ایران موافقتنامه امضا کرد.شرکت توتال پیش از این، فازهای ۲ و ۳ طرح توسعه میدان گازی پارس جنوبی را اجرا کرده بود.

در تیرماه امسال ایران و کنسرسیومی به ریهست شرکت نفتی توتال فرانسه، پر ارزش‌ترین قرارداد انرژی بعد از توافق هسته‌ای ایران به همراه قدرت‌های جهانی را برای توسعه فاز ۱۱ میدان گازی پارس جنوبی در تهران امضا کردند.

این کنسرسیوم متشکل از شرکت‌های توتال، سى‌ان‌پى‌سى چین و پتروپارس ایران به امضا رسیده و ارزش این قرارداد نزدیک به ۵ میلیارد دلار اعلام شد.این شرکت فرانسوی گفته بود در مرحله اول قرارداد فاز یازده پارس جنوبی، حدود دو میلیارد دلار هزینه می‌شود.

دولت ایران از قرارداد به همراه توتال به عنوان نمونه موفقی از کارآمدی توافق هسته‌ای به همراه قدرت‌های غربی اشاره می‌کند.میدان گازی پارس جنوبی از بزرگ‌ترین مخازن گاز طبیعی جهان هست و شرکت توتال پیش از این، فازهای ۲ و ۳ طرح توسعه این میدان را اجرا کرده بود. مساحت این میدان ۹۷۰۰ کیلومتر مربع هست که سهم ایران از این میدان مشترک به همراه قطر ۳۷۰۰ کیلومتر مربع هست.

دانلود آهنگ مسعود صادقلو ما به هم میایم