حمله موشکی به سوریه؛ پس از این چه می‌شود؟

۲۶ فروردین ۱۳۹۷ الکتریک

حمله موشکی به سوریه؛ پس از این چه می‌شود؟

عکس: سوریه، دوما، ۳۰ مارس ۲۰۱۸ (رویترز)

به گزارش «مهدی الکتریک» به نقل از یورونیوز، آمریکا، بریتانیا و فرانسه شامگاه جمعه در اقدامی مشترک مواضعی را در خاک سوریه هدف حملات موشکی خود قرار دادند.

مقامات این کشورها تاکید کرد‌ه‌اند که حملات در مقیاسی «محدود» و صرفا به منظور نابودی «اهداف از پیش‌ تعیین شده» انجام شده هست تا به توانایی شیمیایی دولت سوریه ضربه بزند. این مقامات تا کنون از اقدام عملی بعدی خود حرفی به میان نیاورده‌اند، در همان حال که تعقیب هدف «تغییر رژیم در سوریه» را از این حمله تکذیب کرده‌اند. ترزا می در جلسه پارلمان بریتانیا در پاسخ به سوالی پیرامون نیت اصلی لندن از حمله شب گذشته، بر لزوم یافتن «راه حل سیاسی» برای بحران سوریه تاکید کرده هست.

وزیر خارجه فرانسه، ژان‌ایو لودریان، در مصاحبه‌ای اعلام کرد که اگر حکومت سوریه به همراهر دیگر دست به حمله شیمیایی بزند ممکن هست حملات ادامه یابد. به همراه این حال در ادامه گفت که تصور می‌کند «پیام حمله» در دمشق دریافت شده به همراهشد.

از آن سو آنگلا مرکل، صدراعظم آلمان، که کشورش در حمله موشکی شب گذشته مشارکت نداشت این حمله را «لازم و مناسب» توصیف کرد و آن را به منزله‌ی هشداری به دولت سوریه در جهت هرگونه هستفاده مجدد از تسلیحات شیمیایی دانست.

در طرف مقابل رئیس‌جمهور روسیه، ولادیمیر پوتین، اعلام کرده که افزایش تنش‌ها «اثرات ویرانگری» بر روابط بین‌الملل خواهد گذاشت.

وزیرخارجه چین نیز اظهار کرده هست که هرگونه اقدام نظامی به همراهید در چارچوب شورای امنیت سازمان ملل دنبه همراهل شود. جلسه اضطراری شورای امنیت به درخوهست روسیه شنبه شب در نیویورک برگزار خواهد شد.

تلاش‌ها برای حل بحران سیاسی در سوریه پیش از این به همراهرها در شورای امنیت به بن‌بست برخورده هست و به همراه ۱۲ به همراهر وتوی روسیه چشم‌انداز روشنی در این خصوص در مقطع زمانی کنونی دیده نمی‌شود. اقدام به بمبه همراهران موشکی سوریه بدون رجوع به شورای امنیت می‌تواند نشانی از اعتراض کشورهای غربی به ناکارآمدی سازوکار این نهاد در یافتن راه‌چاره‌ای برای مسئله سوریه تلقی شود.

به همراه این‌حال و علی‌رغم حملات لفظی متقابل، به نظر می‌رسد طرفین تمایلی به افزایش تنش بیشتر در روابط ندارند. فلورانس پارلی، وزیر دفاع فرانسه گفته هست: «ما به دنبه همراهل رویارویی نیستیم. به همین خاطر هست که به همراه متحدان‌مان روس‌ها را قبل از حمله آگاه کردیم». وزیر دفاع آلمان، اورزولا فن‌درلاین، نیز اعلام کرده‌ هست اکنون و پس از حمله موشکی شب گذشته همه‌ی توان به همراهید صرف احیای پروژه «انتقال سیاسی» در سوریه شود.

جلسه‌ی اعضای پیمان دفاعی ناتو نیز عصر شنبه به درخوهست آمریکا، بریتانیا و فرانسه برگزار خواهد شد.

سال گذشته در پی حمله شیمیایی به همراه گاز عامل اعصاب سارین به شهرک خان شیخون در جنوب هستان ادلب سوریه که بیش از ۸۰ کشته برجا گذاشت، ایالات متحده در اقدامی تنبیهی پایگاه نظامی هوایی ارتش سوریه را به نام شعیرات هدف حملات موشکی خود قرار داد. به همراه این حال پس از جنگ لفظی مقطعی میان مقامات کشورها در ان مقطع زمانی، توازن قوا در سوریه بدون تغییر محسوس به همراهقی‌ماند و جنگ به همراه شدت بیشتر دنبه همراهل شد.

در وضعیت انسانی نیز بحران در وضعیت ادامه یافت و چنانکه سازمان ملل در آمار تازه‌ی خود اعلام کرده هست در سه ماه نخست امسال ۷۰۰ هزار سوری دیگر به جمع آوارگان پیوسته‌اند.

در بیانیه‌ای که دونالد ترامپ خواند بر جنبه‌ی انسانی مداخله نظامی جمعه شب تاکید شد. به همراه این حال مشخص نیست این مداخله به همراه اراده سیاسی و برنامه‌ی مدونی برای حفاظت از جان غیرنظامیان سوری و همچنین بهبود وضعیت پناهجویان همراه خواهد شد یا خیر؟

از سوی دیگر به نظر نمی‌رسد حمله موشکی شب گذشته غرب به مواضع دولت سوریه بتواند تاثیر مستقیمی بر آرایش جنگی نیروها در میدان نبرد بگذارد و کفه را به نفع مخالفان مسلح برگرداند، هرچند از نظر روانی می‌تواند آنان را به تحرکات تازه غرب در از سرگیری روند انتقال قدرت سیاسی در سوریه امیدوار سازد. از طرف مقابل این حمله موشکی ممکن هست تهران و کرملین را به افزایش حمایت‌ها از حکومت بشار اسد ترغیب کند و بدین‌صورت آتش جنگ در سوریه شعله‌ورتر شود.

در بُعد دیپلماتیک نیز اتفاق شب گذشته می‌تواند به نقطه عطفی در تقابل میان غرب و محور روسیه بدل شود و معادلات خاورمیانه را به همراه چالش‌های جدید مواجه سازد. بسته به آن‌که دو طرف تا چه میزان بخواهند درجه‌ی مخاصمه را به همراهلاتر ببرند. فردریک هوف، مشاور ویژه رئیس‌جمهور اسبق آمریکا در امور خاورمیانه، می‌گوید: «فکر می‌کنم هیچ‌کدام نمی‌خواهند جریان به سمت تقابل مستقیم کشیده شود. اما وقتی اوضاع به مرحله انفجاری می‌رسد همیشه می‌توان انتظار شگفتی و پیامدهای ناخوهسته را داشت».

این در حالیست که دونالد ترامپ در تازه ترین پست توییتری خود ضمن تمجید از نقش فرانسه و بریتانیا ماموریت در سوریه را موفقیت آمیز ارزیابی کرده هست.

دانلود آهنگ مسعود صادقلو ما به هم میایم