تولید حداکثری تخم مرغ به همراه ناامیدی به صادرات

۲۰ مهر ۱۳۹۶ الکتریک

این روزها شاهد افزایش تولید تخم مرغ هستیم و در حالی این اتفاق رقم می‌خورد که پیش بینی می‌شود در آینده به همراهز هم آنفلونزای پرندگان به سراغ ایران بیاید و صنعت طیور را به مشکل روبه رو سازد.

تولید حداکثری تخم مرغ به همراه ناامید به صادرات

تحریریه مهدی الکتریک: این روزها شاهد افزایش تولید تخم مرغ هستیم و در حالی این اتفاق رقم می‌خورد که پیش بینی می‌شود در آینده به همراهز هم آنفلونزای پرندگان به سراغ ایران بیاید و صنعت طیور را به مشکل روبه رو سازد.

چندی پیش دبیر کل کانون سراسری مرغ تخم گذار ایران پیش‌بینی کرد امسال میزان تولید تخم مرغ در کشور به حدود ۹۵۰ هزار تن برسد. فرزاد طلاکش دبیر کل کانون سراسری مرغ تخم گذار ایران  گفته بود: به همراه کنترل های بهداشتی انجام شده در زمینه بیماری آنفولانزای پرندگان برآورد می‌کنیم تا پایان سال جاری نزدیک به ۸۵۰ هزار تن تخم مرغ صنعتی و حدود ۱۰۰ هزار تن تخم مرغ بومی تولید شود.

از سوی دیگر در حالی تولید تخم مرغ در حال افزایش هست که سرانه مصرف مستقیم خانوار و صنعتی در ایران نسبت به گذشته کاهش پیدا کرده هست  وآمار آن حدود ۱۹۸ عدد تخم مرغ هست.

 به همین خاطر طبق مصوب ستاد کشوری ترویج مصرف تخم مرغ به همراهید تا پایان برنامه ششم توسعه سرانه مصرف به ۲۵۰ عدد افزایش یابد.  برای ترویج افزایش مصرف نیز توافقاتی به همراه آموزش و پرورش برای ترویج مصرف تخم مرغ در مدارس صورت گرفته هست. 

برای افزایش سرانه مصرف داخلی این محصول، بخش دولتی و اصناف به همراهید تلاش کنند به همراهورهای غلط نسبت به تخم مرغ را اصلاح کنند چراکه امروزه در دنیا تامین پروتیین از طریق تخم مرغ جبران می شود زیرا سالم ترین و ارزانترین نوع پروتیین هست و برای همه ی سنین مناسب می به همراهشد.

گفتنی هست که سرانه مصرف تخم مرغ را در اروپا برای هر نفر ۲۷۰ عدد هست. از سوی دیگر عدم تاثیر کلسترول تخم مرغ بر بدن انسان  موجب شد تا آمریکا نیز سرانه مصرف این محصول بعد از ۱۰ سال به ۲۶۵ عدد برسد. در حال حاضر ۱۶۷۰ واحد تولید مرغ تخم گذار در کشور وجود دارد.

به گفته مسئولان ظرفیت اسمی تولید این واحدها سالانه حدود یک میلیون و ۱۰۰ هزار تن تخم مرغ هست، اما ۱۵ درصد این واحدها به علت داخل شدن در حریم شهری و یا مشکلات وراثتی غیر فعالند.به لحاظ تولید صنعتی و هم بهره وری در جایگاه خوبی قرار داریم به طوری که ضریب تبدیل و میزان تولید در این بخش افزایش نشان می دهد. 

سال ۹۴ را سال پر رونق صادرات تخم مرغ دانست و خاطر نشان کرد که در آن سال ۹۵ هزار تن از این محصول صادر شد. مطابق به همراه تولید داخلی تخم مرغ سالانه ۱۰ درصد تولید تخم مرغ به همراهید صادر شود که در سال گذشته به علت بیماری آنفولانزای پرندگان، این هدف محقق نشد و کل صادرات به ۴۰ هزار تن رسید این یعنی حداقل میزان صادرات.

اکنون به علت به همراهلارفتن پایه قیمت این محصول در داخل بر اثر تلف شدن مرغ ها به علت بیماری آنفولانزای پرندگان در سال ۹۵، فاصله ایران به همراه کشورهای رقیب مانند ترکیه، پاکستان و هند زیاد شده  هست و از این رو دولت به همراهید از صادرات تخم مرغ حمایت کند. به همراه این حال مسئولان پیش بیمی می‌کنند که تولید امسال به ۹۵۰ تن برسد و در این میان به همراهید حجم صادرات نیز افزایش یابد . سوالی که در این میان مطرح می‌شود این هست که دولت به صنعت طیور کمک می‌کند تا صادرات امسال همچون سال گذشته رقم نخورد و تخم مرغ ها پشت در مرزها نمانند؟ 

صادرات تخم مرغ همچنان در بن بست!

متاسفانه صادرات شرایط خوبی ندارد و دلیل این موضوع آنفلونزای حاد پرندگان هست که از آبه همراهن ماه سال گذشته در کشور شیوع پیدا کرد اما از اردیبهشت ماه امسال کشور از آنفلوانزای فوق حاد پرندگان پاک شد و تولیدکنندگان اجازه صادرات پیدا کردند. به این ترتیب تا امروز حداکثر ۷ هزار تن تخم مرغ از کشور صادر شده که این میزان در سال‌های گذشته حجم صادرات در یک ماه کم رونق بود. به گفته مسئولان ذیربط احتمال اینکه در فصل سرما دوبه همراهره در کشور درگیر آنفلوانزای پرندگان شویم وجود دارد از طرفی به همراه توجه به اینکه از نظر قیمتی نیز شرایط رقابت نداریم؛ چندان دربه همراهره صادرات این محصول خوشبین نیستم.  

سال گذشته تولیدکنندگان بسیاری زیان کردند. به همین خاطر تولید به همراهلای تخم مرغ امسال به همراهید به شکل هدفمندتری صورت می‌گرفت تا اگر موفق به صادرات بیشتری نشویم تولیدکنندگان به همراه خسارت روبه رو نشوند. البته تلاش برای افزایش مصرف سرانه تخم مرغ می‌تواند به وضعیت تولیدکنندگان سامان ببخشد و بخشی از ضرر آن‌ها را جبران سازد.

 

دانلود آهنگ مسعود صادقلو ما به هم میایم