توافق سیاسی حماس به همراه جنبش فتح

۲۰ مهر ۱۳۹۶ الکتریک

گفته می‌شود مصالحه اخیر براساس توافق اجرا نشده قبلی برای تشکیل دولت وحدت ملی به دست آمده هست

توافق سیاسی حماس به همراه جنبش فتح
به گزارش خبرنگار مهدی الکتریک به نقل از بی بی سی، گروه مقاومت حماس از دستیابی به توافق به همراه جنبش فتح خبرداده هست. اسماعیل هنیه، رهبر حماس به همراه صدور اطلاعیه‌ای گفته هست که مذاکرات این گروه به همراه جنبش فتح، به رهبری محمود عبه همراهس رئیس تشکیلات خودگردان فلسطینی، به نتیجه رسیده و دو طرف به یک توافق سیاسی دست یافته‌اند. این اطلاعیه حاوی جزئیات بیشتری در این مورد نیست.

دور جدید مذاکرات بین دو گروه فلسطینی از روز سه‌شنبه این هفته در قاهره، پایتخت مصر آغاز شده بود و یک مقام حماس گفته هست که توافق به دست آمده در یک نشست خبری در قاهره تشریح خواهد شد.

جنبش فتح، که گروه اصلی در سازمان آزادیبخش فلسطین هست و قدرت اصلی در تشکیلات خودگردان فلسطینی محسوب می‌شود، هنوز به اطلاعیه حماس واکنشی نشان نداده هست.

در پی درگیری بین شبه‌نظامیان حماس و نیروهای امنیتی تشکیلات خودگردان در سال ۲۰۰۷، ماموران تشکیلات خودگردان به عنوان دولت مسئول اداره امور سرزمین‌های فلسطینی، از نوار غزه اخراج شدند و این بخش از سرزمین‌های فلسطینی تحت تسلط حماس قرار گرفت. ماه گذشته، اسماعیل هنیه گفت که در توافقی که به همراه میانجیگری مصر به دست آمده، این گروه آمادگی دارد تا اداره امور غزه را به تشکیلات خودگردان بسپارد و به این ترتیب، وحدت دوبه همراهره سرزمین‌های فلسطینی تحت یک دولت واحد احیا شود.

رهبر حماس در بیانیه خود گفته هست که “سحرگاه روز پنجشنبه، فتح و حماس براساس حمایت سخاوتمندانه دولت مصر به یک توافق مهم دست یافتند.”

گفته می‌شود که طرح مصرشامل همکاری دو گروه و تشکیل یک دولت آشتی ملی براساس توافق فتح و حماس در سال ۲۰۱۴ میلادی بوده هرگز به اجرا در نیامد و حماس همچنان نوار غزه را به طور مستقل در اختیار خود داشت.

توافق این دو گروه فلسطینی در حالی اعلام می‌شود که دونالد ترامپ پیشتر از تصمیم خود برای پیشبرد صلح در خاورمیانه و حل اختلاف بین رژیم صهیونیستی و فلسطینیان حرف گفته هست. دو ماه پیش، نمایندگان رئیس جمهوری آمریکا به منظور فراهم کردن زمینه از سرگیری مذاکرات صلح به منطقه سفر و به همراه رهبران اسرائیل و تشکیلات خودگردان دیدار و گفتگو کردند.

تجزیه اداره امور سرزمین های فلسطینی به دو بخش موقعیت تشکیلات خودگردان را به عنوان نماینده تمامی فلسطنیان به شدت تضعیف کرده و این فرصت را به گروه‌ها و سیهستمداران صهیونیست تند رو داده بود تا تشکیل یک کشور مستقل فلسطینی را ناممکن بدانند و به همراه هستناد به موضع حماس در مورد از میان بردن اسرائیل از طریق مبه همراهرزه مسلحانه، چنین کشوری را برای موجودیت اسرائیل و امنیت منطقه خطرناک قلمداد کنند.

در سال‌های اخیر، چند به همراهر گزارش‌هایی از تلاش و حتی نزدیک بودن توافق رهبران دو جناح فلسطینی برای حل اختلاف و وحدت دوبه همراهره سرزمین‌های فلسطینی منتشر شده اما در عمل، نتیجه‌ای به دست نیامده هست. اختلاف داخلی فلسطینیان به همراهعث شده هست تا مخالفان تشکیل کشور مستقل فلسطینی، از جمله گروه‌های تندرو در سرزمینهای اشغالی، این وضعیت را نشانه عدم ثبه همراهت سیاسی کشور مورد نظر در آن قلمداد کرده و ایجاد یک کشور فلسطینی را تهدیدی جدید برای منطقه توصیف کنند!

دانلود آهنگ مسعود صادقلو ما به هم میایم