تلاش مضاعف برای انزوای بیشتر تهران توسط آمریکا!

۲۲ شهریور ۱۳۹۶ الکتریک

خبرگزاری رویترز در گزارشی اختصاصی به نقل از شش مقام فعلی و سابق آمریکایی گفته هست دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا در حال ارزیابی هستراتژی جدیدی علیه نیروهای تحت حمایت ایران در عراق و سوریه و همچنین مقابله به همراه برنامه موشکی به همراهلستیک ایران هست.

آمریکایی ها در تلاش انزوای بیشتر تهران!

 

به گزارش مهدی الکتریک، حزب‌الله لبنان روز سه‌شنبه ۲۱ شهریور در سوریه اعلام «پیروزی» کرد و همزمان فرمانده نیروهای روسیه در سوریه گفت که نیروهای ارتش سوریه توانسته‌اند ۸۵ درصد از خاک این کشور را از تسلط شبه‌نظامیان و عناصر تروریستی مخالف آزاد کنند.

به گزارش خبرگزاری رویترز، بیانیه‌های همزمان حزب‌الله و روسیه، دو هم‌پیمان بشار اسد، قوی‌ترین اعلان پیروزی از آغاز جنگ داخلی سوریه هست. نیروهای ارتش سوریه در حالی توانسته‌اند به تازگی بخش‌های شرقی کشور را از تسلط داعش به در آورند که قوای مشترک کرد و عربی در ائتلاف مورد حمایت آمریکا نیز در همین مناطق به همراه پیکارجویان داعش در جنگ بوده‌اند.

روزنامه لبنانی الاخبه همراهر در شماره روز سه‌شنبه خود حرفان شیخ حسن نصرالله دبیرکل حزب‌الله لبنان را در اعلان «پیروزی» در جنگ سوریه منتشر کرد و به نقل از او افزود «به همراه چند عملیات پراکنده دیگر این پیروزی تکمیل خواهد شد».

حسن نصرالله در حرفانی داخلی در سازمان حزب‌الله و در میان مداحان و مبلغین شیعه در آستانه ماه محرم، حرف گفته اما برخی منابع صحت اظهارات منتسب به او را برای خبرگزاری رویترز تایید کرده‌اند.

به گفته نصرالله، «طرح طرف مقابل شکست خورده و آنها حالا برای دستیابی به برخی هدف‌ها پیشنهاد مذاکره داده‌اند اما پیروزی در مسیر طرح ما که به خاطر آن نیز خیلی محنت دیدیم نزدیک هست و نتایج بزرگ آن معادلات را تغییر می‌دهد».

به نوشته الاخبه همراهر، حسن نصرالله همچنین گفت اوایل جنگ سوریه برای ملاقات به همراه آیت‌الله خامنه‌ای به ایران سفر کرد و به ایشان گفت: «اگر ما در دمشق نجنگیم، به زودی در بقاع و ضاحیه (در لبنان) خواهیم جنگید و رهبر انقلاب اسلامی ایران نیز فرمودند نه فقط در این مناطق، بلکه در کرمان و خوزستان و تهران نیز به همراهید به همراه آنها بجنگیم؛ این جبهه (مقاومت) چند محور دارد؛ محور ایران، محور لبنان و محور سوریه و به همراهید تلاش کنیم فرمانده محور (سوریه) یعنی بشار اسد پیروز شود».

اما از سویی دیگر و ظاهراً در رفتاری کینه توزانه که نشان شکست آمریکا در سوریه هست، لابی های اسرائیلی بیکار ننشسته و عوامل خود در بدنه دولت و سنای آمریکا را برای انزوای بیشتر تهران تحت فشار قرار داده اند.

 

بر اساس گزارش رویترز، جیم ماتیس، وزیر دفاع، رکس تیلرسون، وزیر خارجه، هربرت ریموند مک‌مستر، مشاور امنیت ملی آمریکا و چند مقام بلندپایه این کشور از جمله پیشنهادکنندگان طرح هستراتژی جدیدی علیه نیروهای تحت حمایت ایران در عراق و سوریه و همچنین مقابله به همراه برنامه موشکی به همراهلستیک ایران به ترامپ هستند.

گفته شده که این طرح در جلسه شورای امنیت ملی که روز جمعه ۸ سپتامبر (۱۷ شهریور) برگزار شد، به دونالد ترامپ ارائه شده هست.دو منبع به رویترز گفته‌اند این طرح، در صورت تایید، ممکن هست تا کمتر از یک ماه دیگر به صورت عمومی اعلام شود.

این خبرگزاری می‌گوید تمام منابعی که این خبر را داده‌اند “از پیش‌نویس این طرح اطلاع داشته‌اند” و خوهسته‌اند که نامشان فاش نشود چون به گفته آنها “دونالد ترامپ هنوز دربه همراهره این طرح اقدامی نکرده هست.”کاخ سفید از اظهارنظر دربه همراهره این موضوع خودداری کرده هست.

این منابع آمریکایی همچنین گفته‌اند هدف این طرح “افزایش فشار بر دولت ایران برای محدود کردن برنامه موشکی به همراهلستیک و همچنین مقابله به همراه حمایت تهران از شبه‌نظامیان هست.”

دانلود آهنگ مسعود صادقلو ما به هم میایم