«تحریم سپاه» به معنای اعلان جنگ تلقی می کنیم

۲۰ مهر ۱۳۹۶ الکتریک

علی اکبر صالحی در جمع تحلیلگران رسانه های جهانی:

رئیس سازمان انرژی اتمی، تحریم احتمالی سپاه را نشانه‌ای از رفتار خصمانه دولت آمریکا علیه ملت ایران خواند و گفت: به همراه توجه به اینکه ارتش و نیروهای مسلح ضامن صیانت و امنیت هر کشوری هستند، این اقدام را به مثابه اعلام جنگ تلقی می‌کنیم.

«تحریم سپاه» به معنای اعلان جنگ تلقی می کنیمبه گزارش مهدی الکتریک،علی اکبر صالحی رئیس سازمان انرژی اتمی کشورمان که به دعوت بوریس جانسون وزیر خارجه بریتانیا در لندن به سر می برد، در جمع تعدادی از تحلیلگران رسانه های جهانی مستقر در لندن به بحث و گفتگو درخصوص موضوعات مهم سیاسی و بین‌المللی مرتبط به همراه ایران و منطقه خاورمیانه پرداخت.

در این نشست سؤالات متعددی به ویژه درخصوص برجام و آینده این توافق مطرح شد.سیهستهای دولت آمریکا در این زمینه و نوع واکنش جمهوری اسلامی ایران به خروج احتمالی آمریکا از برجام از جمله موارد مطروحه در این نشست بود که صالحی به آنها پاسخ داد.

احتمال قرار گرفتن سپاه پاسداران در لیست گروههای تروریستی وزارت خارجه آمریکا و نوع واکنش جمهوری اسلامی به این اقدام دولت ترامپ، سوال دیگری بود که صالحی در پاسخ گفت:این اقدام در صورت عملی شدن نشانه‌ای از رفتار خصمانه دولت آمریکا علیه ملت ایران هست و به همراه توجه به اینکه ارتش و نیروهای مسلح هر کشور ضامن صیانت و امنیت آن کشور میبه همراهشد، لذا این اقدام را به مثابه اعلام جنگ تلقی می کنیم.

صالحی نقض برجام از سوی آمریکا را دارای پیامد‌های بین المللی دانست و تاکید کرد: ایران به همراه توجه به رفتار دولت آمریکا در این به همراهره تصمیم مقتضی خواهد گرفت.معاون رئیس جمهور در این نشست همچنین به پرسش‌های حاضران دربه همراهره مواضع سیاسی و منطقه‌ای جمهوری اسلامی ایران پاسخ داد.

 

«تحریم سپاه» به معنای اعلان جنگ تلقی می کنیم 

همچنین صالحی دیدار خود به همراه وزیر خارجه انگلیس را مثبت خواند و گفت: صحبت اصلی ما بر روی برجام بود و من به‌عنوان مسئول سازمان انرژی اتمی به همراه وی صحبت کردم.

وی اضافه کرد: در این دیدار در رابطه به همراه اقداماتی که دولت جدید آمریکا در نظر دارد در رابطه به همراه برجام صورت دهد، صحبت شد. در این نشست و وزیر خارجه انگلیس گفت ما به جد به آمریکایی‌ها اعلام کردیم، علاقه‌مندیم برجام پا برجا بماند و به آن خدشه‌ای وارد نشود.نخست‌وزیرشان هم همین صحبت را به همراه ترامپ داشته هست.

صالحی گفت: ما در این نشست نظراتمان را بیان کردیم؛ مقداری وارد محتوای برجام هم شدیم، حتی ابعاد فنی و مسائل حاشیه‌ای هم مطرح و پاسخ‌های لازم داده شد.وی افزود: ما موضعمان را به‌طور صریح بیان کردیم؛ آن‌ها هم نظرات خودشان را داشتند اما روی یک موضوع تأکید داشتند و آن حفظ برجام بود و گفتند که تمام تلاششان را به سهم خودشان صورت می‌دهند از طریق مذاکرات دوجانبه‌ای که به همراه آمریکا دارند به سهم خود در ارتبه همراهط به همراه حفظ برجام، عمل کنند.

معاون رئیس‌جمهوری کشورمان بیان داشت: قطعاً ما به‌عنوان یکی از طرف‌های برجام علاقه‌مندیم که برجام پابرجا بماند ولی نه به هر قیمتی. در آنجا به‌صراحت گفته شد که دو حالت بیشتر وجود ندارد. یا همه از برجام خارج می‌شوند یا همه در برجام می‌مانند. شکل سومی وجود ندارد. لذا بهتر هست که همه تلاش کنند، برجام به همراهقی بماند.

 

اما از سویی دیگر نماینده دائم جمهوری اسلامی ایران در سازمان ملل، خروج آمریکا از برجام را سبب بی اعتبه همراهری جهانی آن کشور دانست و گفت: ایالات متحده نمی تواند در آن واحد هم به همراهزیکن و داور به همراهشد.

غلامعلی خوشرو شامگاه چهارشنبه در گفت و گو به همراه سی. ان. ان آمریکا افزود: آمریکا یک طرف از قراردادی هست که بین گروه ۱+۵ و ایران تنظیم شده هست. همه کشورها گفته اند که ایران به تعهداتش عمل می کند به جز آمریکا. این کشور می خواهد از این توافق خارج شود. این حقیقت هست.

 

وی در پاسخ به اینکه آیا ایران دوبه همراهره دربه همراهره مساله هسته ای مذاکره خواهد کرد؟ ، گفت: ما دوسال مذاکره کردیم به همراه دولت قبل و حالا دولت جدید آمریکا می گوید دوبه همراهره مذاکره شود.سفیر ایران در سازمان ملل متحد ادامه داد: اگر آمریکا از این قرارداد بیرون رود دیگر چه اعتمادی هست که بتوان دوبه همراهره مذاکره کرد؟ نه ایران، نه هیچ کشور دیگری به واشنگتن اعتماد نخواهد کرد.

 

خوشرو در پاسخ به پرسش دیگری درمورد اینکه ترامپ دولت ایران را یک دولت غیر دموکراتیک می داند، گفت:‌ آقای روحانی در انتخابه همراهتی که بیش از ۴۱ میلیون نفر شرکت کردند به ریهست جمهوری انتخاب شد و این انتخابه همراهت بدون شلیک حتی یک گلوله انجام گرفت.

 

وی تاکید کرد: ایران دموکراسی خود را دارد اما مشکل اینجهست که آمریکا و متحدانش نمی خواهند ایران دموکراتیک را ببینند و دولت ترامپ از سوی دیگر به کشورهایی که نه دموکراتیک هستند و نه صلح جو اسلحه می فروشد.

 

نماینده جمهوری اسلامی ایران در سازمان ملل متحد تصریح کرد: ما فکر نمی کنیم وقتی ترامپ دربه همراهره آرامش قبل از طوفان صحبت کرد منظورش ایران بود.خوشرو یادآور شد: دولت آمریکا طوفان های زیادی در منطقه ما ایجاد کرده و نتیجه فقط تخریب، عدم ثبه همراهت و از بین رفتن امنیت بوده هست.

 

وی تاکید کرد: ترامپ به مردم آمریکا قول داده بود که در منطقه کاری نکند که فاجعه به همراهر و هزینه بر به همراهشد و ما امیدواریم که ایشان به قول خود عمل کرده و از چنین کاری پرهیز و در امور داخلی کشورهای منطقه ما دخالت نکند.

 

دانلود آهنگ مسعود صادقلو ما به هم میایم