به همراهزگشت هیئت عالی‌رتبه کره شمالی از سئول

۲۵ بهمن ۱۳۹۶ الکتریک

ادامه تلاشهای «اون» برای برقراری آرامش در شبه جزیره کره؛

رهبر کره شمالی خوهستار ادامه تلاش‌های «آشتی‌جویانه» به همراه کره جنوبی شد.

خواهر اون و فرستادگان ویژه کره شمالی
 

 AFP/Getty Images

 

به گزارش مهدی الکتریک، کیم جونگ‌اون، رهبر کره شمالی خوهستار ادامه تلاش‌ها در جهت ایجاد «فضای آشتی» بین دو کره شده‌هست. هیئت عالی‌رتبه اعزامی او به سئول پس از دیدار به همراه رئیس‌جمهوری کره جنوبی به پیونگ‌یانگ به همراهزگشته‌هست.

کیم جونگ‌اون پس از به همراهزگشت هیئت عالی‌رتبه‌ای که دربرگیرنده خواهرش، کیم یوجانگ بود، به همراه این هیئت دیدار کرد. کیم یو‌جانگ در جریان دیدار به همراه مون جه‌این، رئیس‌جمهوری کره جنوبی، از او رسما دعوت کرد تا به شمال سفر کند.

به گزارش خبرگزاری رسمی کره شمالی، رهبر آن کشور در جریان دیدار به همراه این هیئت گفته‌هست «مهم هست که به همراه گرم کردن فضای آشتی و گفت‌وگو، که ناشی از تمایل قوی شمال و جنوب (کره شمالی و کره جنوبی) هست، به کسب نتایج خوب ادامه دهیم».

رهبر کره شمالی در پیام سال نوی خود احتمال انجام مذاکراتی به همراه همسایه جنوبی را مطرح کرده بود و پس از آن نیز تیمی از ورزشکاران آن کشور، همراه یک هیئت سیاسی به المپیک پیانگ‌چنگ در کره جنوبی اعزام شد.

به همراه وجود این رخدادها برخی از تحلیل‌گران می‌گویند این احتمال وجود دارد که قصد اصلی کره شمالی از فرستادن هیئت سیاسی به کره جنوبی و عملکرد اخیر آن، اقداماتی «گمراه‌کننده» به همراه هدف تضعیف تحریم‌های بین‌المللی و یا اثرگذاری بر اتحاد سیاسی و نظامی واشینگتن و سئول به همراهشد. آمریکا می‌گوید روابط واشینگتن و سئول پایدار و مستحکم هست.

در ایالات متحده واکنش‌های مختلفی در مورد تلاش‌های دیپلماتیک اخیر ابراز شده‌هست. جیمز متیس، وزیر دفاع آمریکا، ۲۳ بهمن ماه گفته بود «خیلی زمان عجیبی‌ست که [رهبر کره شمالی] تلاش می‌کند نشان دهد قصد بهبود روابط به همراه کشوری (کره جنوبی) را دارد که همیشه به آن حمله می‌کند و آن را عروسک خیمه‌شب‌به همراهزی آمریکا می‌نامد». متیس گفته‌هست هنوز زمان آن نیست که بتوان قضاوت درستی از انگیزه‌های کره شمالی داشت.

از سوی دیگر مایک‌ پنس، معاون دونالد ترامپ، در همان روز در گفت‌وگویی به همراه روزنامه «واشینگتن‌پست» گفته در صورتی که پیونگ‌یانگ آماده به همراهشد، ایالات متحده نیز آماده انجام مذاکرات بدون پیش‌شرط به همراه کره شمالی‌ست. او در عین حال افزوده‌هست اگر اقدامی از سوی کره شمالی در جهت پایان دادن به برنامه هسته‌ای صورت نگیرد، بر شدت تحریم‌ها علیه آن کشور به همراهز هم افزوده خواهد شد.

گفته می‌شود در صورتی که دو کره دست به انجام مذاکرات رسمی بزنند، این مذاکرات به احتمال زیاد در گام نخست، پیرامون مسائل نظامی انجام خواهد شد. یک مقام رسمی در ریهست‌جمهوری کره جنوبی، به خبرگزاری دولتی آن کشور گفته‌هست «احتمال بسیار زیادی وجود دارد که دو طرف نخست اقدام به انجام مذاکراتی در سطح کارگروه‌، مورد مسائل نظامی کرده و سپس سطح این مذاکرات را افزایش دهند».

تنش‌ها در شبه‌جزیره کره طی ماه‌های گذشته افزایش پیدا کرده و در چند مورد به تهدید‌های لفظی به حمله اتمی به ایالات متحده و یا نابودی حکومت کره شمالی در صورت اقدامات تحریک‌آمیز انجامیده هست.

پیونگ‌یانگ برخلاف قطعنامه‌های مختلف شورای امنیت سازمان ملل، به‌شکل گسترده‌ای بر ظرفیت‌های هسته‌ای و موشکی خود افزوده‌هست.

دانلود آهنگ مسعود صادقلو ما به هم میایم